تبلیغات
Iran NDE - اجمالی در باب تجربه‌های نزدیك به مرگ(3)/ دكتر دیوید سن فیلیپو(1)/ مترجم: مجتبی اعتمادی‌نیا
Iran NDE
نخستین وبلاگ ویژه بررسی‌های علمی تجربه‌های نزدیك به مرگ در ایران
 به نظر می‌رسد تجربه‌‌های نزدیك به مرگ پدیده‌‌ای فراگیر است كه از قرن‌ها پیش [تاكنون] گزارش شده است. رویارویی با تجربه‌ای نزدیك به مرگ عبارت است از رخدادی كه در آن، فرد می‌توانسته است بسیار ساده درگذشته یا كشته شده باشد یا آنكه از لحاظ كلینكی تا پیش از این مرده بوده است اما با این حال زنده می‌ماند و به حیات فیزیكی خود ادامه می‌دهد.  تاریخ گزارش‌های ناظر به تجربه‌ نزدیك به مرگ به عصر یخبندان باز می‌گردد. در فرانسه و اسپانیا غارنگاری‌هایی (نمایان‌گر صحنه‌هایی دالّ بر امكان‌پذیر بودن حیات پس از مرگ) وجود دارد كه مشابه صحنه‌های گزارش شدة مربوط به تجربه‌های نزدیك به مرگ است. (Zaleski, 1987)
 به نظر می‌رسد تجربه‌‌های نزدیك به مرگ پدیده‌‌ای فراگیر است كه از قرن‌ها پیش [تاكنون] گزارش شده است. رویارویی با تجربه‌ای نزدیك به مرگ عبارت است از رخدادی كه در آن، فرد می‌توانسته است بسیار ساده درگذشته یا كشته شده باشد یا آنكه از لحاظ كلینكی تا پیش از این مرده بوده است اما با این حال زنده می‌ماند و به حیات فیزیكی خود ادامه می‌دهد. (Moody, 1977: p.124) تاریخ گزارش‌های ناظر به تجربه‌ نزدیك به مرگ به عصر یخبندان باز می‌گردد. در فرانسه و اسپانیا غارنگاری‌هایی (نمایان‌گر صحنه‌هایی دالّ بر امكان‌پذیر بودن حیات پس از مرگ) وجود دارد كه مشابه صحنه‌های گزارش شدة مربوط به تجربه‌های نزدیك به مرگ است. (Zaleski, 1987) «جمهوری» افلاطون داستان تجربه نزدیك به مرگ یك سرباز یونانی به نام «اِر»(Er) را مطرح می‌كند. در این گزارش، سرباز مزبور در نبرد كشته شده است و جسدش بر روی تودة هیزم مخصوص سوزاندن اجساد قرار داده شده است. اما درست پیش از آنكه سوزانده شود، به هوش می‌آید و داستانی را تعریف می‌كند كه در آن، كالبدش را ترك گفته و همراه عده‌ای دیگر به جایی سفر می‌كند كه در آنجا همگی در معرض قضاوت قرار می‌گیرند.(Plato, 1928)  شخصیت‌‌های تاریخی نظیر كارل یونگ، توماس ادیسون و ارنست همینگوی نیز تجربه‌های نزدیك به مرگ خود را گزارش داده‌اند. (Jung, 1961; Moody, 1977, Zaleski, 1987) پژوهشگران جدید نظیر الیزابت كوبلر راس، ریموند مودی، كنث رینگ و ملوین مورس [نیز] گزارش‌های جدیدی از تجربه‌های نزدیك به مرگ فراهم آورده‌اند. این افراد از رهگذر پژوهش‌هایشان توانسته‌اند شواهد پدیدارشناسانه‌ای درباره این تجربه‌ها، به عنوان وضعیت‌های دیگرگون آگاهی، فراهم آورند و به نحو كیفی نشان داده‌اند كه شباهت‌های فراوان موجود میان گزارش‌های مختلف ناظر به این تجربه‌ها، ناشی از نوعی شانس یا تصادف نیست.
 بر طبق برآورد نظرسنجی گالوپ در سال1991، 13 میلیون آمریكایی(5 درصد جمعیت آمریكا) گزارش كرده‌اند كه یك تجربه نزدیك به مرگ داشته‌اند. (Greyson, 1992) پژوهش‌ها نشان داده‌اند كه تجربه‌های نزدیك به مرگ همان‌طور كه دینداران معتقد را متأثر می‌سازد، لاادری‌گرایان و ملحدان را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد. تجربه‌های نزدیك به مرگ توسط هر كسی می‌تواند تجربه شود. (Moody, 1975, 1977, 1980, Morse, 1990; Ring, 1980, 1985)  بنا به گفته تالبوت(1991) ظاهراً تجربه‌های نزدیك به مرگ هیچ ارتباطی با سن فرد، جنسیت، وضعیت تأهل، نژاد، دین یا باورهای معنوی، طبقه اجتماعی، سطح تحصیلات، درآمد، میزان التزام به كلیسا، تعداد افراد خانواده یا محل سكونت وی ندارد. (p. 240)
 تجربه‌های نزدیك به مرگ در مكتوبات قومی، مذهبی و اجتماعی سراسر جهان ثبت و ضبط شده است. دراین‌باره گزارش‌هایی از جوامعی نظیر بومیان آمریكا، تبت، ژاپن، ملانزی(3)، میكرونزی(4)، مصر، چین، هند، آفریقا، استرالیا، اروپا و ایالات متحده به ثبت رسیده است. (Greyson, 1992; Mauro, 1992) بنا به گفته رینگ (1980) به نظر نمی‌رسد كه هیچ ارتباطی میان معنویت و اعمال مذهبی فرد از یك‌سو و احتمال از سرگذراندن تجربه نزدیك به مرگ یا عمق این تجربه از سوی دیگر وجود داشته باشد

پی‌نوشت‌ها:
 1.David san filippo  Plato.
2.  مِلانِزی(Melanesia) نام ناحیه‌ای است که از کناره غربی اقیانوس آرام شرقی تا دریای آرافورا در شمال و شمال شرقی استرالیا ادامه دارد. نام ملانزی که از دو واژه یونانی مِلاس (μέλας) به معنای «سیاه» و ندوس (νῆσος) به معنای«جزیره» تشکیل شده و نخستین بار در سال ۱۸۳۲ توسط ژول دومان دورویل برای تعریف تمایز جغرافیایی و قومی این گروه از جزایر نسبت به جزایر پلی‌نزی و میکرونزی استفاده شد. برخی از جزایر این ناحیه عبارتند از: مجمع‌الجزایر بیسمارک، فیجی، کالدونیای جدید،گینه نو، جزایر سلیمان و جزایر مالوک .
 3. میکرونِزی(Micronesia) یکی از مناطق قارهٔ اقیانوسیه است. میکرونزی شامل صدها جزیره کوچک در اقیانوس آرام می‌شود كه برخی از آنها عبارتند از: گوآم ، کیریباتی ، جزایر مارشال ،  جزایر ماریانای شمالی ، ایالات فدرال میکرونزی  ، نائورو و پالائو.   كتابشناسی مآخذ این نوشتار را می‌توانید در بخش «كتابشناسی مآخذ وبلاگ» بیابید.: Weblog Themes By MihanTheme :.
درباره وبلاگ
این وبلاگ با هدف بررسی ابعاد روانی، فیزیولوژیك و مذهبی تجربه‌های نزدیك به مرگ و تدوین و انتشار نخستین پژوهش تحلیلی متكی به تجربه‌های نزدیك به مرگ تجربه‌گران ایرانی،از همه كسانی كه واجد چنین تجربه‌ای بوده‌اند و یا اطلاعی از افراد واجد تجربه دارنددعوت به همكاری می‌نماید.
چقدر می‌دانیم؟
ـ آمار گزارش‌های مربوط به تجربه‌های نزدیك به مرگ به دلیل پیشرفت روزافزون روش‌های احیاء (resuscitation) از رشدی فزاینده برخوردار است.
ـ میزان شیوع تجربه‌های نزدیك به مرگ در میان بیماران مبتلاء به ایست قلبی، یازده تا بیست و سه درصد گزارش شده است.
ـ كودكان نیز در تجربه‌های نزدیك به مرگ خود كم و بیش اغلب مؤلفه‌های تجربه بزرگسالان را گزارش می‌كنند با این تفاوت كه مثلا به جای رؤیت خویشان درگذشته، از مشاهده همكلاسی‌ها و معلمانشان سخن می‌گویند.
ـ برخی از تجربه‌گران جدا شدن از جسم خود را مشابه درآوردن لباس یا پوست‌اندازی توصیف كرده‌اند. ـ محتوای تجربه نزدیك به مرگ كودكان عمدتا ساده‌تر از بزرگسالان است و معمولا توصیف تجربه برای كودكان دشوار است اما با وجود این، هسته اصلی تجربه آنان مشابه بزرگسالان است.
در آستانه مرگ
پس از سانحه تصادف، اتوبوس آسیب دیده و افراد زخمی را از موقعیتی فوقانی نظاره می‌كردم. به یاد دارم كه در صندلی جلویی من یك سرباز نشسته بود. دیدم كه بخاری از جسم بر زمین افتاده این فرد بلند شد و با سرعت زیاد در فضا اوج گرفت و بلافاصله از ارتفاعی كه من در آن قرار داشتم نیز عبور كرد. جالب آن‌كه بعدها متوجه شدم تنها كشتة حادثه همان سربازی بود كه در صندلی جلویی من نشسته بود. هنگامی كه جسم خودم را نیز در میان اجساد دیدم، با خود گفتم: خدایا! پس ما هم مردیم اما چقدر راحت بود! در این میان مادرم را دیدم كه به طرف جسمم رفت و دستش را در میان موهایم كشید و گفت: زنده‌ای؟ در این اوضاع با خودم می‌گفتم: پیش از این یكی از برادرانم از دنیا رفته است، بازنگشتن من برای مادرم بسیار دردناك خواهد بود. در حالی كه احساس می‌كردم از كسی خواهش می‌كنم كه مرا بازگرداند، صدایی به گوشم رسید كه می‌گفت: «او را باید برگردانید، الآن وقتش نیست.» پس از این بسیار آهسته و آرام به كالبدم بازگشتم.
بخشی از تجربه دكتر محسن میرزایی
آخرین مطالب
نویسندگان
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به صاحب آن می باشد.